Bali

3aBali jest indonezyjską wyspą i leży na archipelagu Małych Wysp Sundajskich, sąsiaduje z Jawą i Lombok. Wyspa jedna z tysięcy na tym archipelagu przyciąga co roku turystów egzotyczną przyrodą, piaszczystymi plażami, a także zabytkami wpisanymi na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Z pewnością od lat Bali jest uważana za jedno z ciekawszych miejsc urlopowych. Sam pobyt tutaj dostarcza niezwykłych wrażeń, a trzeba pamiętać, że Bali to jedna z 17 tysięcy wysp archipelagu i z pewnością część z nich można również odwiedzić w czasie pobytu w tym rejonie.

Bali przyciąga śnieżnobiałymi piaszczystymi plażami, lazurową i bardzo czystą wodą. Wyspa dysponuje doskonałą bazą hotelowo – gastronomiczną, a otoczenie wód sprawia, że mamy tu znakomite warunki do uprawiana sportów wodnych.

Z pewnością dla przeciętnego Europejczyka Bali to egzotyka (Bali – Pinterest) w czystej formie, zarówno rośliny jak i zwierzęta są z gatunku tych, które dotychczas mieliśmy możliwość zobaczyć w ogrodzie zoologicznym czy w przypadku flory w botanicznym. Wybrzeże szczególnie wschodnie i południowe to pasmo hoteli, kurortów a wszystko to w otoczeniu luksusu i niezwykle przyjaznych mieszkańców.

Na wyspę można się dostać najszybciej i w najbardziej komfortowych warunkach samolotem, ponieważ dzieli nas od Bali około 11 tysięcy kilometrów lot z przesiadkami zajmuje średnio 17 godzin.

Beautiful Bali from Daan van Reijn on Vimeo.

 
Wyspę można odwiedzać przez cały rok jednak trzeba pamiętać, że występują tu dwie pory sucha i deszczowa. Panuje tu klimat równikowy tropikalny. Średnie temperatury w ciągu roku osiągają 27 stopni, a najzimniejszym miesiącem jest lipiec, jest to też okres, kiedy wieją dość silne wiatry, co może czasami przeszkadzać w urlopie, ale z pewnością wynagrodzą to znacząco niższe temperatury. Pora sucha trwa od maja do września i ten okres jest najlepszy na planowanie urlopu na wyspie. Pora deszczowa zaczyna się w listopadzie a kończy w marcu, wówczas jest gorąco i bardzo wilgotno, największe opady deszczu przypadają zwykle na styczeń.
Trzeba pamiętać o panującej tutaj wysokiej wilgotności powietrza, co jest szczególnie ważne na etapie pakowania ubrań na wyprawę. Muszą one być bawełniane i przewiewne, jeśli planujemy zwiedzanie i wędrówki to zawsze warto mieć ze sobą komplet ubrań na zmianę, bo dla mieszkańca Europy przebywającego przez cały rok w strefie klimatu umiarkowanego pobyt na Bali może okazać się szokiem temperaturowym.

Ponieważ jest to kraj dla nas zupełnie egzotyczny warto przed wyjazdem zapoznać się z ogólną historią regionu jak i panującymi tu zwyczajami. Bali do XVI wieku znajdowało się po wpływem sąsiadującej z nim Jawy. Po uzyskaniu niezależności rozpoczął się intensywny rozwój wyspy, z czasem stało się centrum kulturalnym tej części archipelagu.

W XIX wieku pojawili się tu Holendrzy i z czasem zaczęli zyskiwać tu znaczenie aż w końcu przejęli administracyjną kontrolę nad wyspą. W czasie II wojny wyspa znalazła się pod okupacją japońską, a po zakończeniu wojny znowu władali nią Holendrzy. Od 1949 roku było częścią Indonezji, w 1950 roku stało się niezależną prowincją indonezyjską.