Porady

4Do wjazdu na Bali potrzebny jest ważny paszport oraz wiza, którą można kupić na lotnisku a kosztuje 25 dolarów i jest ważna przez trzydzieści dni. Jeśli potrzebna nam wiza na dłuższy czas lub wielokrotna to musimy się po nią wybrać do ambasady Indonezji w Warszawie.
Dodatkowo gdy będziemy już wracać z urlopu będziemy musieli zapłacić podatek wylotowy w wysokości 150 tys. rupii.

Trzeba pamiętać, że dominującą religią jest islam, a to oznacza, że poza kurortami turystycznymi musimy być odpowiednio ubrani, czyli można zapomnieć o krótkich spódniczkach, szortach czy koszulkach na ramiączkach.

Obowiązująca waluta to rupia, którą bez problemu wymienimy w banku czy w kantorach, trzeba tylko dokładnie przeliczyć pieniądze po wymianie, ponieważ bardzo często zdarzają się oszustwa.
Przy sobie powinniśmy mieć dolary, bo to za nie bez problemu kupimy rupie.
W większych miastach nie ma problemu z płatnością kartą czy dostępem do bankomatów, ale jeśli planujemy wyprawę do mniejszych miejscowości, szczególnie tych, które nie są kurortami turystycznymi musimy mieć przy sobie odpowiednią ilość gotówki.

Nie są wymagane dodatkowe szczepienia, ale warto mieć aktualne na dur brzuszny, zapalenia wątroby A, B. Również powinniśmy ze sobą zabrać apteczkę z lekami na malarię, przeciwbólowymi, przeciwgorączkowymi, na biegunkę i zatrucia pokarmowe, a także płyny do dezynfekcji i środki opatrunkowe. Nie możemy też zapomnieć o repelentach na komary oraz kremach z wysokim filtrem do opalania.
Niezbędne jest również wykupienie dodatkowego ubezpieczenia zdrowotnego, ponieważ za wszystkie wizyty lekarskie trzeba samemu zapłacić.
Z dodatkowych rzeczy to ważne jest unikanie picia wody z niewiadomego źródła, najlepiej pic napoje butelkowane lub w puszkach oraz przestrzegać zada higieny.