Gunung Kawi

Świątynia Gunung Kawi

Polacy coraz częściej decydują się na egzotyczne wycieczki. Nowa kultura, malownicze krajobrazy czy ciekawe jedzenie przyciągają polskich turystów, którzy w swoich wyprawach chętnie obierają azjatyckie kierunki. Jednym ze wschodnich miejsc, często odwiedzanych przez turystów, jest wyspa Bali i Gunung Kawi, czyli słynny kompleks świątynny, który trzeba odwiedzić. Czym jest Gunung Kawi i co jeszcze warto zobaczyć na miejscu?

Gunung Kawi jest to XI-wieczny kompleks świątynny w Tampaksiring na indonezyjskiej wyspie Bali. Kompleks grobowy został wykuty w X wieku n.e. w skałach zbocza malowniczej doliny, po obu stronach rzeki Pakerisan. Do wnętrza świątyni prowadzą kamienne schody, a dolina, w której znajduje się kompleks otoczona jest malowniczymi tarasami ryżowymi. Kompleks świątynny został poświęcony królowi Anakowi Wungsu z dynastii Udajana oraz innym członkom królewskiej rodziny. Wschodnia część kompleksu, składająca się z pięciu świątyń, poświęcona została królowi Udajanowi, królowej Mahendradatta i ich synom Airlangi, Anakowi Wungsu i Marakacie. Świątynie znajdujące się po przeciwnej, zachodniej stronie zostały zaaranżowane, zgodnie z przesłankami historyków, na grobowce dla pozostałych żon króla oraz jego konkubin. Do świątyni Gunung Kawi najlepiej dojechać wypożyczonym samochodem lub skorzystać z transportu miejskiego.

Co warto zobaczyć w okolicach Gunung Kawi?

Decydując się na odwiedzenie kompleksu świątyń Gunung Kawi Sabatu Temple, zwiedzanie Bali najlepiej rozpocząć od otaczających je tarasów ryżowych. Według miejscowej ludności, najsłynniejsze tarasy ryżowe Tegallalang warto odwiedzić przed południem, co zapewni nam mniej tłoku oraz niższą temperaturę. Malownicza okolica pełna cieków wodnych, wodospadów oraz źródełek dodają jeszcze więcej uroku temu miejscu. Będą w pobliżu kompleksu świątynnego Gunung Kawi, warto również zobaczyć Mount Kawi oraz Pura Tirta Emplu, czyli Świątynię Świętego Źródła, które położone są w bliskiej odległości od głównej atrakcji. Mount Kawi to świątynia znajdująca się w dolinie rzeki, i podobnie jak Gunung Kawi Sebatu Temple, jest kompleksem grobowym. Pura Tirta Emplu to kolejny kompleks świątynny, pochodzący z X wieku, natomiast poświęcony został Wisznu. Wyznawcy hinduizmu wierzą, że na terenie świątyni, w jednym z basenów wypełnionych wodą bije źródło, które posiada magiczną moc.

W cenie biletu, uprawniającego do wstępu na teren świątyni, mamy możliwość bezpłatnego wypożyczenia sarongu, czyli bawełnianej tkaniny osłaniającej ciało. Wyspa Bali zachwyca swoimi bajecznymi plażami oraz licznymi zabytkami. Na zagraniczną podróż warto zatem udać się do Indonezji, która z pewnością dostarczy niezapomnianych wspomnień.

 

 

By 26 czerwca 2018.    Zwiedzanie