Balijska kuchnia kusi różnorodnością i niezwykłym smakiem. Ziemia jest tutaj urodzajna, co powoduje, iż w kraju tym obficie rosną owoce, warzywa, przyprawy czy ryż. Można tu spotkać kakaowca, wanilię, palmę kokosową, kawę czy kardamon, a to wszystko zostaje wykorzystane do sporządzenia dań o wysokich walorach smakowych.
Podstawowe składniki, z których wyczarować można przysmaki prosto z Bali
Kuchni balijskiej nie byłoby bez mleka kokosowego, które stanowi podstawę wielu zup, sosów, a także stosuje się go dusząc warzywa i owoce morza. Równie popularny jest ryż występujący niemal we wszystkich potrawach, nawet w tych podawanych na śniadanie oraz różne gatunki mięsa, które są dla niego dodatkiem. Na Bali można zjeść także najlepsze na świecie owoce morza oraz świetnie przyrządzone ryby.
Z przypraw najczęściej dodaje się chilli i imbir, a potrawy doprawia się także czosnkiem i innymi ostrymi dodatkami.
Specjalności kuchni balijskiej, czyli czego spróbować będąc na rajskiej wyspie
Wśród narodowych przysmaków na Bali znajduje się smażony ryż, czyli „nasi goreng”, którego przepis jest niezwykle ciekawy, nie do podrobienia, ponieważ za każdym razem smakuje inaczej. Kucharz przygotowuje to danie bowiem zawsze z tego, co akurat ma pod ręką. Popularnym daniem jest także smażone prosię faszerowane ziołami i przyprawami korzennymi, czyli „babi gulag” oraz „bebek batutu” – kaczka owinięta liśćmi bananowca oraz łupinami orzecha kokosowego, nadziewana przyprawami i pieczona nad rozżarzonym węglem.
Balijska kuchnia jest niesamowicie smaczna i zdrowa. Dania są tu serwowane niezwykle starannie, wręcz artystycznie, a owoce morza potrafią zachwycić nawet najbardziej wybredne podniebienia. Na tej rajskiej wyspie wszystko bowiem potrafi zafascynować – od boskich widoków po dania serwowane w regionalnych restauracjach.