Pura Ulun Danu Bratan

Świątynia na jeziorze Danu Bratan

Pura Ulun Danu Bratan to niezwykła świątynia, która znajduje się w Indonezji i jest jedną z najczęściej fotografowanych miejsc tego typu na Bali. Znajduje się ona tuż nad brzegiem jeziora Bratan i patrząc na nią można mieć wrażenie, że właściwie dryfuje na tafli wody. To świątynia hinduistyczna, która pochodzi z XVII wieku. Odbywają się tutaj ceremonie ofiarowania dla bogini wody, jeziora oraz rzeki Dewi Dany. Położona na wysokości 1200 metrów n.p.m. potrafi zachwycić.

 Co warto wiedzieć o „Świątyni na wodzie”?

Co ciekawe nie tylko sama świątynia jest czarująca, ale także to, co ją otacza. Co to takiego? Otóż wspaniały ogród, w którym można się zrelaksować. Warto pamiętać, że jest tutaj zimniej niż w innych częściach wyspy i się na to wcześniej przygotować. Można też spokojnie połączyć zwiedzanie Pura Ulun Danu Bratan z polami ryżowymi Jatiluwih.

Wokół jeziora jest górzysto i urodzajnie. Z akwenu wypływają rzeki, które nawadniają okoliczne pola. Dają ona świetne warunki do uprawy ryżu. Jednocześnie z powodu tego, że część świątyni rzeczywiście ulokowana jest na wodach jeziora, czasem zdarza się tak, że woda wpływa do wnętrza Pura Ulun Danu Bratan.

Bardzo dobrym pomysłem jest zwiedzanie świątyni w jak najwcześniejszych porach dnia. Powód jest prosty – można tu zachwycić się wschodem słońca, które wstaje właśnie na tafli jeziora. Można to połączyć z obserwacją odprawiania tradycyjnych obrzędów, które mają na celu wysłanie próśb do bóstwa dostatku o wodę, która nawodni pola ryżowe.

Dla odwiedzających jest dostępna jedynie część świątyni, bowiem część można podziwiać tylko i wyłącznie z zewnątrz. By się dostać do środka trzeba kupić bilet. Główna świątynia należy do o wiele większego kompleksu, który znajduje się obok jeziora Danu Bratan. Na kompleks ten składają się liczne sanktuaria i kapliczki.

Przyjechać na Bali i zwiedzić Pura Ulun Danu Bratan można o każdej porze roku. Jednakże jeśli dodatkowo myśli się o rajskich plażach to najlepszym czasem będzie okres od maja do września. Natomiast mając ochotę na wspinaczki po wulkanach – najodpowiedniejszym czasem okażą się miesiące od września do kwietnia.

Świątynia Pura Ulun Danu Bratan to niezwykłe miejsce, które koniecznie trzeba zobaczyć. Otaczają je przepiękne kwiaty i niezwykła atmosfera. Nie bez powodu podróżnicy tak lubią fotografować ten zakątek na ziemi. Można tu bowiem naprawdę poczuć magię wyspy i poznać ją nieco bliżej. Dodatkowym atutem są tutejsze niezwykłe wschody słońca, które zapadają w pamięć.

By 16 stycznia 2019.    Zwiedzanie