Przyroda

5Park Narodowy Bali Barat został założony w 1941 roku, a jego głównym celem była ochrona przyrody i ostatniego dzikiego obszaru nazywanego Banteng. Park położony jest w północno – zachodniej części Bali i dziś obejmuje powierzchnię około 19 tys. hektarów. Wokół parku funkcjonuje coś na kształt obszaru, który można nazwać otuliną parku i obejmuje około 77000 hektarów.

Park Bali Barat jest górzysty i składa się z pierwotnych lasów monsunowych, lasów namorzynowych (310 ha), nizinnych lasów tropikalnych, sawanny porośniętej trawami, ale także rafy koralowej (810 ha), piaszczystej plaży oraz części morskiej (3520 ha).

Park jest otoczony przez sześć wiosek o zróżnicowanej populacji etnicznej. Po samym parku można się poruszać poprzez rozległą sieć ścieżek, oczywiście najlepiej zrobić to z miejscowym przewodnikiem.

Park Narodowy Bali Barat to też duża różnorodność biologiczna na stosunkowo niewielkim obszarze jaki obejmuje. Od 1998 r. na terenie chronionym zarejestrowano występowanie 110 gatunków koralowców należących do 18 rodzin. Pośród nich są gatunki endemiczne jak i takie które poza Bali występują niezwykle rzadko.

Rezerwat morski obejmuje brzegi rezerwatu Cape oraz kilka wysp, które są miejscem przebywania lub gniazdowania ptaków morskich. Należy zwrócić szczególną uwagę na zatokę Gilimanuk, na wyspie Menjangan w związku doskonale zachowanymi rafami koralowymi otaczające to miejsce.

Otoczenie Bali to popularne miejscem dla mieszkańców, a szczególnie turystów, którzy chcą nurkować w otoczeniu ryb i raf koralowych. Należy jednak pamiętać, że mimo iż nie występują tutaj niebezpieczne prądy to nurkowanie w tych wodach wymaga minimalnego doświadczenia. Najlepsze miejsca do nurkowania znajdują się w obszarze wyspy Menjangan, z wieloma hektarami kolorowych raf koralowych.

Macroworld of Bali from globaldivemedia.com on Vimeo.

Park posiada 175 gatunków roślin, z których 14 to gatunki zagrożone. Na wyspie a w szczególności na obszarze chronionym występuje ponad 160 różnych gatunków ptaków, jest to z pewnością raj dla ornitologów oraz amatorów obserwowania życia ptaków. Należy tutaj wspomnieć, że szpak balijski jest maskotką parku. Uwielbia on czyste środowisko i ma krótki zasięg latania. Ponieważ łatwo go złapać, dlatego ten gatunek wymaga szczególnej opieki i ochrony w celu zabezpieczenia jego malejącej populacji.

Pośród innych zwierząt znajdują się w parku między innymi: dziki, jelenie, makaki, żółwie szylkretowe, leopardy i wiele innych gatunków zwierząt