Wypoczynek

6Na Bali w zależności od potrzeb i upodobań można spędzać czas leniuchując i korzystając z jednej z tutejszych przepięknych plaż, można też uprawiać sporty wodne, ponieważ wyspa ma ku temu doskonałe warunki.

Największą popularnością cieszy się nurkowanie, a to z pewnością zasługa niezwykłych raf, które przyciągają bogactwem zwierząt i kolorów, a co najważniejsze nie są jeszcze dobrze znane, ponieważ nurkowanie tutaj dopiero w ostatnich latach stało się popularne.
W czasie nurkowania można podziwiać nie tylko egzotyczną florę i faunę, ale także wraki statków. To co wyróżnia tutejsze wody to też możliwość obserwacji żółwi, manat, rekinów, meduz, barakud.

Bardzo ciekawym miejscem do nurkowania jest Kakaban, gdzie można zobaczyć podwodny wulkan.
Najlepiej nurkuje się tu od maja do listopada, a amatorzy tego sportu mają do dyspozycji kilka baz nurkowych.
Najbardziej znane to Tulamben, gdzie największą atrakcją jest oczywiście wrak Liberty, który leży w odległości tylko 30 m od plaży. Spoczywa tu od II wojny światowej kiedy to uległ zatopieniu przez japońskie torpedy. Można opłynąć wrak, zajrzeć do środka, ale nie wolno do niego wpływać. Wokół nie brakuje koralowców, różnych gatunków ryb.

Kolejnym ciekawym miejscem jest Menjangan, ta pozostająca pod ochroną wyspa ma do zaoferowania przepiękne rafy koralowe, tutejsze prądy są łagodne a nurkowanie to czysta przyjemność. W czasie nurkowania można zobaczyć tu nie tylko gąbki, ale też barakudy i żarłacze rafowe.

Bardziej zaawansowani wielbiciele nurkowania powinni wybrać się do Nusa Penida lub Lembongan. Wyspy te otaczają zimne wody, w których nie brakuje prądów mogących utrudnić nurkowanie. Tutejsza rafa koralowa ciągnie się na długości około 12 metrów, nie brakuje tu niezwykłych ryb, można zobaczyć tuńczyki, makrele oraz dziwne stworzenie nazywane mola mola.

Alex Knost | Bali from RVCA on Vimeo.

 

Kolejnym sportem wodny, który można tu uprawiać jest surfowanie. Ni brakuje tu doskonałych miejsc do surfingu, są też szkoły i wypożyczalnie sprzętu, dzięki czemu nasz urlop stanie się jeszcze ciekawszy. Potrzeba mniej więcej około dwóch godzin i już można cieszyć się przyjemnością surfowania. Bardzo dobrym miejsce, gdzie można zacząć naukę jest Kuta. Tutejsza piaszczysta plaża i spokojne fale zapewniają znakomite warunki do nauki. Również surferzy, którzy już jakiś czas pływają się będą narzekać na tutejsze warunki.

Na Bali dużą popularnością cieszy się również rafting, odbywa się on na rzekach Unda, Ayung, Balian.
Jeśli zdecydujemy się na rafitng rzeką Ayung to czeka nas duża dawka adrenaliny, płynie się rzeką poprzez doliny, pola ryżowe a trasa kończy się w lesie deszczowym. Trasa jest przeznaczona raczej dla amatorów i nie wymaga wielkich umiejętności, całość wyprawy odbywa się pod okiem doświadczonego przewodnika więc nie ma się czym martwić.

Natomiast jeśli chcemy większej dawki adrenaliny to z pewnością powinniśmy wybrać rafting rzeką Telaga Waja. Po drodze można podziwiać przepiękne widoki, przepływa się przez lasy deszczowe, gdzie można zobaczyć nie tylko niezwykłą roślinność, ale i egzotyczne gatunki zwierząt.
Na wyspie można też uprawiać kanioning czyli spływ górskimi rzekami i potokami.
Oprócz tego można wybrać się na trwające cały dzień rejsy łodziami, katamaranami. W czasie takiej wyprawy można obserwować życie ryb, delfinów i innych zwierząt morskich.

Nie tylko sporty wodne cieszą się tu popularnością, jeśli lubimy wędrówki to mamy tu do dyspozycji doskonale przygotowaną trasę trekkingową, która ciągnie się wzdłuż wybrzeża Prapat Agung, liczy ona sobie 25 km. Na trasę można wybrać się tylko w towarzystwie przewodnika.